Monitoring GPS

 

Monitoring GPS

Monitoring pojazdów

Monitorowanie pojazdów za pomocą systemów GPS to przykład zaawansowanej technologii nadzoru w służbie firm prywatnych i publicznych.

System GPS daje możliwość pełnej kontroli i zarządzania flotą samochodów w dużych firmach transportowych jak i małych prywatnych. Monitoring za pośrednictwem tego systemu przebiega w czasie rzeczywistym, czyli właściciel firmy może zawsze wiedzieć gdzie są jego pojazdy, z jaka prędkością się poruszają oraz na bieżąco kontrolować zużycia paliwa, efektywny czas pracy, a nawet temperaturę w chłodni.

System monitoringu zbudowany jest w technologii klient-serwer. Dane lokalizacyjne pojazdu są przesyłane na serwer komunikacyjny, a nadzór firmy może na bieżąco je kontrolować z dowolnego miejsca.

Dostęp do usługi monitoringu GPS realizowany jest na podstawie wykupionego abonamentu. System daje nieograniczone możliwości zarządzania pojazdami, co wpływa na efektywniejsze ich wykorzystanie.


Dla kogo przeznaczony jest monitoring GPS

Z monitoringu GPS korzystają już służby drogowe i ratunkowe. W sytuacjach zagrożenia, akcją ratunkową można kierować z za biurka. Koordynator zna dokładną pozycja pojazdów i może kierować ich ruchem. Dzięki czujnikom alarmowym można na odległość monitorować stan pojazdów i ich bezpieczeństwo.

Monitoring GPS jest idealnym rozwiązaniem dla komunikacji miejskich. Centrala ma stały wgląd na rozmieszczenie pojazdów w terenie i może interweniować w przypadku opóźnień, korków lub niespodziewanych awarii. Nadzorowanie komunikacji umożliwia dostosowanie jej do potrzeb pasażerów. Możliwe jest informowanie na bieżąco o czasie przyjazdu, a w przypadku awarii szybkie zastąpienie pojazdu bez powodowania opóźnień.

Dla firm transportowych stały monitoring oznacza lepsze wykorzystanie taboru. Informacje o pozycji, kierunku jazdy i prędkości na bieżąco wyświetlane są na mapach w bazie firmy. Każdy postój i zmiana trasy jest widoczna na ekranie monitorów. Kontrola taka zwiększa efektywne wykorzystanie czasu pracy i poprawia bezpieczeństwo kierowców i ładunku.

Monitorowane pojazdy mogą posiadać różne czujniki, które na bieżąco zaalarmują w centrali przy każdej próbie włamania do pojazdu i jego kradzieży. Zdalny nadzór ułatwia odnalezienie skradzionych pojazdów, a sam fakt korzystania z monitoringu GPS daje zniżki w opłatach za ubezpieczenie.

Monitoring GPS

Perspektywy rozbudowy sieci monitoringu GPS

Rozwój usług związanych z technologią GPS jest obecnie najszybciej rozwijającą się gałęzią światowego przemysłu.

Projekty związane z budową zintegrowanej sieci informatycznej bazującej na stacjach monitorujących GPS są dofinansowywane z budżetu Unii Europejskiej. Firmy planujące budowę stacji monitoringu mogą się ubiegać o refundacje kosztów związanych z ich budową do 80% poniesionych nakładów.

Obserwując rozwój usług GPS w Stanach Zjednoczonych, widać ich obecność w większości dziedzin gospodarki, a w szczególności:

  • komunikacja
  • koleje
  • lotnictwo
  • marynarka i przewozy wodne
  • rolnictwo i gospodarka leśna
  • meteorologia
  • badania naukowe
  • służby ratunkowe
  • prawo i nadzór skazanych

Odbiorniki GPS stale tanieją, a korzyści z ich stosowania są zauważane przez przedsiębiorców. Przewiduje się w niedługim czasie powszechność tej technologii w stopniu jakim obecnie zyskała sobie telefonia GSM.

menu


Copyright © www.gps.wroclaw.pl
disclaimer: zastrzeżenia prawne