Nawigacja satelitarna w samochodzie to doskonały przyrząd do wyznaczania pozycji pojazdu, graficznego usytuowanie na mapie oraz wyznaczania optymalnej trasy przejazdu.
Jeszcze niedawno tylko najbardziej luksusowe samochody wyposażone były w komputer z systemem nawigacji. Ograniczenie to było spowodowane wysoką ceną odbiornika GPS i brakiem elektronicznych map dla terenów Polski.
Obecnie urządzenia do nawigacji tanieją, stają się bardziej funkcjonalne i dokładne. W zależności od potrzeb użytkownika i możliwości finansowych w samochodach montowana są trzy typy nawigacji satelitarnej:
- Proste urządzenie nawigacyjne GPS z wbudowaną mapą Polski i Europy. Nie wymagające dodatkowego oprogramowania. Zwykle nie mające możliwości wykorzystania go poza samochodem. Opcjonalnie może posiadać funkcję zestawu głośnomówiącego połączonego z komórką przez bluetooth. Zestaw bardzo prosty w montażu.
- Palmtop z funkcją GPS, to połączenie miniaturowego komputera z odbiornikiem GPS. Wymaga zainstalowania dodatkowego oprogramowania i map. Posiada lepszą funkcjonalność, sterowanie z ekranu dotykowego, komunikacje głosem, duże możliwości konfiguracji i planowania tras przejazdu. W zależności od zastosowanego oprogramowania można uzyskać ładniej wyglądające mapy i widoki przestrzenne. Urządzenie można swobodnie wykorzystywać poza samochodem, na wycieczkach pieszych i na wodzie. Dodatkowy koszt to konieczność aktualizacji oprogramowania i map.
- Profesjonalne zestawy typu GPS TabletPC i montowane fabrycznie przez producenta samochodu. Są one bardziej zintegrowane z komputerem samochodu. Mogą pobierać dane dotyczące prędkości i stanu licznika i podawać dane nawigacyjne nawet w przypadku chwilowej utraty zasięgu. Taki zestaw nawigacyjny zwykle wyposażony jest w duży wyświetlacz z ekranem dotykowym. Posiada dodatkowe funkcje np. telewizor, odtwarzacz MP3, komputer itp.
Ilość dostępnych odbiorników GPS cały czas rośnie. Różnią się znacząco ceną i funkcjami. Przy wyborze odbiornika warto dokładnie sprawdzić jego parametry, gdyż te najtańsze są mało przydatne, choćby ze względu na brak możliwości zainstalowania polskiego oprogramowania i aktualizacji map.

Mapy i oprogramowanie do zestawów GPS
Urządzenia do nawigacji satelitarnej zarówno tanie jak i te z górnej półki podają prawie tak samo dokładne pozycje. Różnica polega na prezentowaniu tych wyników na ekranie i możliwości przetwarzania otrzymanych danych nawigacyjnych.
O funkcjonalności zestawu GPS decyduje oprogramowanie i zestaw aktualnych map.
Oprogramowanie dobrej firmy zmienia nasz zestaw nawigacyjny w pilota, który przejmuje funkcję atlasu i doradcy. Nowoczesne programy do nawigacji zapewniają:
- Dokładne mapy z możliwością stałej aktualizacji
- Ustalenie pozycji pojazdu na mapie z dokładnością do kilku metrów
- Inteligentne wyznaczanie trasy. Po określeniu celu, program błyskawicznie ustala najkrótszą drogą przejazdu i przez cały czas jazdy ją kontroluje.
- Automatyczna korekcja trasy w przypadku zboczenia z drogi objazdu i innych sytuacji.
- Wyznaczanie tras z uwzględnieniem zakazów skrętu, zawracania i dróg jednokierunkowych.
- Graficzna sygnalizacja kierunku jazdy.
- Komunikaty i podpowiedzi głosowe.
- Personalizacja wyglądu, dostosowanie widoków i map.
- Możliwość prostego skalowania mapy, obracania jej kierunku i przełączania widoków.
- Sygnalizacja ważnych obiektów na trasie: fotoradarów, stacji benzynowych, hoteli ulubionych punktów zdefiniowanych przez użytkownika.
- Funkcja ostrzegania kierowcy o przekroczeniu prędkości.
Dla użytkowników w Polsce najlepsze funkcje oferuje program AutoMapa, oferuje abonentom mapy Polski i Europy, oraz stała ich aktualizacją. Dane uzupełniane są informacjami od użytkowników, którzy mogą informować o napotkanych błędach i zmianach.