BeiDou - Chiński system nawigacji satelitarnej

 

BeiDou

Beidou-2

BeiDou (Wielka Niedźwiedzica) to nowy konkurent dla działających już systemów nawigacji satelitarnej. System został całkowicie opracowany w Chinach i ma być przeznaczony głównie dla obszaru Azji. Prace nad systemem trwają od 2000 roku. Pierwsza testowa faza projektu o nazwie Beidou-1 składa się z czterech satelitów, były one umieszczane na orbitach stopniowo przez CNSA (China National Space Administration)

W 2012 roku Chiny ogłosiły działanie drugiej fazy gotowości systemu o nazwie Beidou-2 (Compass). Łącznie system składa się z 10 satelitów, docelowo ma być rozbudowany do 35 satelitów i w 2020 roku ma swoim zasięgiem objąć cały świat.

Beidou powstaje głównie w celu uniezależnienia się Chin od obcych systemów: GPS, Gallileo i Glonass. Niezależny system jest szczególnie ważne dla chińskiej armii. Beidou jest bezpłatnie udostępniony odbiorcom cywilnym.

BeiDou

Dokładność nawigacji Beidou obecnie nie jest zbyt duża, dla zastosowań cywilnych błąd odczytu współrzędnych wynosi 10 metrów. Jakość pomiaru i zakres zastosowania systemu będzie się poprawiać w miarę rozbudowy systemu. Chiny zamierzają na swoim systemie nawigacji zarobić 61 mld dolarów.

menu


Copyright © www.gps.wroclaw.pl
disclaimer: zastrzeżenia prawne